Cacabey Planetaryum’da Uzay Seyahati

CACABEY PLANETARYUM’DA UZAY SEYAHATİNE ÇIKMAYA HAZIR MISINIZ? Gizemli galaksi ve uzay alemi… Ne kadar merak uyandırıcı öyle değil mi? Gökyüzünde neler oluyor? Astronomi ve uzay aleminin bilinmeyen yönleri neler? Tamamen gerçekçi bir şekilde, Planetaryum’da uzman astronom eşliğinde bir girdabın içinde yolculuk edebilir ya da kasırganın, hortumun içinde yol alabilirsin, Satürn’ün halkalarında da gezebilirsin.

Dev bir kürede, süper boyutlu derinliklerde kozmozu keşfetmek istemez misin?

Türkiye’nin ilk yerli planetaryumu Cacabey’den yakala.co üyelerine özel indirimle;

● 50 dakikalık Dünya’dan Evrene ile Yaşamın Şifresi  gösterimi %70 indirimle 10 TL yerine 3 TL!

Türkiye’de bir ilk olan Cacabey Planetaryum’da uzman astronom eşliğinde, gökyüzü ve uzayın gizli güzelliklerini, gezegenler hakkında detaylı bilgi ve 50 dakikalık eğitimsel Galaksi ve Uzay Alemi Seyahati astronomi simülasyon sunumuyla deneyimleyeceksiniz.

Planetaryum Nedir?

Günümüzde, birçoğumuz kent yaşamının etkisiyle gökyüzünden büyük ölçüde kopmuş durumdayız. Artık pek azımız ara sıra da olsa başımızı kaldırıp gökyüzüne bakıyoruz. Çünkü yaşamımızın büyük bir bölümü dört duvar arasında geçiyor. Ayrıca, özellikle büyük kentlerde gökyüzünde görebileceğimiz yıldız sayısı neredeyse birkaç taneyle sınırlı. Ne zaman ki kent merkezinde uzak bir tatile ya da köye gidelim, işte o zaman gökyüzündeki güzelliği hatırlıyoruz.

“Planetaryum” bizim pek de alışık olduğumuz bir kavram değil. Çünkü, ülkemizde sivil kullanıma yönelik bir planetaryum henüz kurulmuş değil. Planetaryum sözcüğü dilimize en yakın karşılığı olarak “gezegenevi” olarak çevrilebilir. Ancak, “yıldızevi”, “gökyüzü tiyatrosu”, “yıldız tiyatrosu” ya da “uzay tiyatrosu” da yaygın olarak kullandığımız karşılıklar.

Planetaryumları, gökcisimlerini ve onların uzaydaki hareketlerini seyirci topluluğuna izletmek için tasarlanmış salonlar olarak düşünürsek, “uzay tiyatrosu” daha gerçekçi bir adlandırma olabilir. Uzay tiyatrolarını, geleneksel sinema ya da tiyatro salonlarından ayıran en önemli özellikleri, kubbe biçimindeki perdeleridir.

Gökyüzü, gerçeğine çok yakın bir biçimde bu perdeye yansıtılır. Öyle ki, bu kubbenin altına yerleştirilen koltuklarda oturan seyirciler kendilerini gerçek gökyüzünün altında gibi hissederler.

Uzay tiyatrolarının gerçek gökyüzüne göre üstünlükleri, kurgulanan senaryoya göre, seyirciyi uzay zamanda gezintiye çıkarabilmeleri. Normalde gök kubbede çok uzun dönemlerde meydana gelen değişimler, uzay tiyatrolarının kubbesinde çok daha hızlı bir biçimde gerçekleştirilebilir. Bu da onları gökbilim eğitiminde önemli bir yere koyuyor.

Hepsinden önemlisi, uzay tiyatrolarında yapılan gösteriler, izleyiciyi bir sinemadan ya da herhangi bir başka gösteriden daha fazla içine alıyor.

Planetaryumların kubbe çapları birkaç metreyle 30 metre arasında değişiyor. En büyük planetaryumlara 500 kişi girebilirken, yalnızca birkaç kişiyi alabilecek kadar küçük yapılar da var.

Daha fazla bilgi için: www.cacabey.com.tr

Türkiye’deki ilk yerli planetaryum olan Cacabey’de astronomi ve uzay aleminin bilinmeyen bir çok yönlerini uzayda geziniyormuşçasına gerçekçi bir şekilde yaşama hissi isteyen üyeleri için yakala.co yakaladı!

10 TL
%70indirim
3 TL

İlginizi Çekebilecek Fırsatlar