Gerçeküstü Bir Kara Mizah "Joko’nun Doğum Günü" OyunuYolcu Tiyatrosu hakkında

Yolcu Tiyatro seyircisi ile buluştuğu ilk oyun için, tiyatro tarihinin en güçlü savaş karşıtı oyunlarından biri olan, Wolfgang BORCHERT’ in “Kapıların Dışında” adlı oyununu, dijital 3D mapping teknolojisini kullanarak sahneliyor.

Animasyonlarla gerçek oyuncuların iç içe geçtiği oyunda, dijital teknoloji bir fon olarak değil, oyunun bir parçası olarak kullanılıyor. Oyuncuların, animasyonlar ile interaktif olarak sürekli iletişim halinde oldukları oyun, seyircilere bugüne kadar tiyatro sahnesinde yaşamadıkları farklı bir deneyim yaşatıyor.

Savaşın birey üzerindeki yıkıcı etkisinin anlatıldığı “Kapıların Dışında” oyununda, ruhsal ve fiziksel yaralarla savaştan yurduna dönen bir askerin, döndüğünde hiçbir şeyi eskisi gibi bulamamasının hikayesi anlatılıyor.

Yolcu Tiyatro çalışmalarına 2012 yılının ikinci yarısında başladı. Provalarına 2012 yılının son aylarında başlayan Yolcu Tiyatro'nun sahne üstü yaratıcı kadrosu, konservatuvar ve güzel sanatlar fakültelerinden mezun olmuş olan sanatçılardan oluşmaktadır. Yolcu Tiyatro mart ayında İstanbul’da ilk oyununun prömiyerini yaptıktan sonra oyunlarını İstanbul, Ankara ve Eskişehir’de oynadı.

Yönetmenliğini Ersin Umut GÜLER’in üstlendiği oyunun oyuncu kadrosunda Cenk Dost VERDİ, Müzeyyen DURGUN, Yasemin ERTORUN ve Ersin Umut GÜLER yer almaktadır.

3D Animasyonlar, Sound Desing ve Post Production Effective Stüdyoları tarafından yapılmakta, teknik malzemeler Visio–Vox tarafından sağlanmaktadır.
“Bir de sizleri taşımaya başladığımdan beri yere bakıyorum hep, daha önce göğe bakardım.”

Yolcu Tiyatro çağdaş sanat hayatının önde gelen isimlerinden Fransız yazar Roland TOPOR’un “Joko’nun Doğum Günü” adlı eserini yüksek performans gerektiren hareket tasarımı ile Projection Mapping teknolojisini birleştirerek sahneliyor.

Sistemin insan bedenini ve aklını kontrol altına alma hırsını, ezen-ezilen ilişkisi üzerinden absürd bir anlatım biçimi ile anlatan oyun, su deposunda işçi olarak çalışan Joko’nun başından geçenleri anlatıyor. İnsanın başkalarını sırtında taşımayı kabul etmesiyle başlayan benliğini kaybetme hikayesini acı çekme ve çektirme ekseninde ortaya koyuyor.

Fırsatınız beliritlen gün, yer ve saatte sahnelenecek oyun için geçerlidir.

Rezervasyon gerekmemektedir.

Kupon iptali yapılmamaktadır.

Dilediğiniz kadar fırsat kuponu alabilir, kendiniz için kullanabilir veya sevdiklerinize hediye edebilirsiniz.
45 TL
%34indirim
29.5 TL

İlginizi Çekebilecek Fırsatlar