“İmparatorluk Kuranlar” Oyunu Trump’ta

BOL ÖDÜLLÜ OYUN “İMPARATORLUK KURANLAR YAHUT ŞÜMÜRZ” TRUMP’TA! Bizi rahatsız eden nedir? Hayatımızda neyi kabul ya da inkâr ederiz? İhtiraslarımız bizi nereye götürür, ne ararız? Boris Vian'ın son oyunu, alaycı trajedi "İmparatorluk Kuranlar Yahut Şümürz", işte bu ve benzeri sorularla başlar.

yakala.co üyelerine özel indirimle “İmparatorluk Kuranlar Yahut Şümürz” oyuna bilet 56 TL yerine 34 TL!

● 27 Nisan Çarşamba, Saat: 20.30 - Trump Kültür ve Gösteri Merkezi

Tanımlayamadıkları bir korkunun (sesin) etkisi altındaki Dupont ailesi her seferinde daha yukarıdaki bir daireye, onları git gide daha fazla sıkıştıran bir durumun içine çekilir. Durmaksızın kaçarlarken dünyaları gittikçe daralır ve nereye giderlerse gitsinler, gizemli bir kadın, Şümürz, itip kaktıkları, yerden yere vurdukları halde inatla, sebatla onları beklemekte, onlarla yüzleşmektedir. Dupont'lar Şümürz'e ne kadar kötü davranırlarsa davransınlar, varlığını asla inkâr edemezler. Şümürz adım attıkları her mekânda, nefes aldıkları her anda onları bekler ve Şümürz asla ölmez...

Hayal Perdesi sanat yönetmeni Selin İşcan ve Avrupa'nın önemli yönetmenlerinden Aleksandar Popovski önderliğinde hayata geçen Hayal Perdesi'nin ilk yapımı, bir Boris Vian klasiği "İmparatorluk Kuranlar Yahut Şümürz", prömiyerini Bursa Nilüfer Belediyesi Tiyatro'nun katkılarıyla 19. İstanbul Tiyatro Festivali'nde gerçekleştirdi. Boris Vian'ın en şöhretli ve son oyunu "İmparatorluk Kuranlar Yahut Şümürz", sekiz aylık bir ön çalışmanın ardından Türk, Makedon ve Hırvat sanatçıların bir araya gelmesi sonucu sahneye taşındı. Tiyatro alanında ülkemizde eşine az rastlanır çok kültürlü bir buluşmanın ürünü olan "İmparatorluk Kuranlar Yahut Şümürz", 2014-2015 sezonunda Bursa ve İstanbul'da seyirciyle buluştu. Uluslararası Üsküp Tiyatro Festivali programında da sahnelenen oyun, 68. Edinburgh Fringe Festivali ve 13. Kıbrıs Tiyatro Festivali'ne katıldı.

Edinburgh Fringe Festivali'nde sahnelenen ilk Türkçe oyun "İmparatorluk Kuranlar Yahut Şümürz"...

Özellikle çağdaş gösteri sanatları için etkili bir platform olan 68. Edinburgh Fringe Festivali programına kabul edilen Hayal Perdesi, Türkiye Tiyatrosu adına heyecan verici bir ilke imza attı. "İmparatorluk Kuranlar Yahut Şümürz", İngilizce üst yazıyla Türkçe sahnelenen ilk oyun olarak festival tarihine geçti. Edinburgh'un kalbinde yer alan C Venues programında 230 kişilik bir salonda 14 akşam izleyici karşısına çıktı. Kırk dokuz ülkeden tiyatroların katıldığı festival süresince önemli basın yayın organları ve sanat otoritelerinden tam not alan oyunun performatif ve tiyatral basarısı yıldızlarla taçlandırıldı.

Tek perde / 65 dakika
"Sözün özü: Hayal Perdesi, 'İmparatorluk Kuranlar' yapımıyla on üzerinden on alıyor." - Üstün Akmen - Evrensel
"Her tiyatrosevere ve özellikle Tiyatro Ödülleri Seçici Kurullar Üyeleri'ne içtenlikle önerilir." - Robert Schild – T24
"Sezonun akılda ve ruhta iz bırakan ender oyunlarından..." - Ragıp Ertuğrul - Türkiye Eleştirmenler Birliği Başkanı
"Hayal Perdesi'nin 'İmparatorluk Kuranlar' prodüksüyonuna teşekkür etmeliyim..." - Mark Lawson - Guardian
"Sarsılmaz bir performans!" - Broadwaybaby
"Bu yapım tarifsiz bir mükemmellik sunuyor." - Three Weeks Edinburgh

"Türklerin oyunculuğu Edinburgh Fringe Festivali'nde tarih yazıyor." - Tim Cornwell – arts-press.co.uk

56 TL
%39indirim
34 TL

İlginizi Çekebilecek Fırsatlar