Ofisim İstanbul Emirşeyh’de Aile Menüsü

EMİRŞEYH’DE AİLE BOYU KİLOLUK MENÜ (MALTEPARK CARREFOUR KARŞISI)  1950’DEN BUGÜNE GELEN USTALIK İLE…
Tarih kokan lezzet.
Lezzet kâşifleri kaçırmamalı.
EMİRŞEYH, özellikle Kurumsal Restoran olarak Türkiye'nin önde gelen firmalarındandır. Nedim Bayram, 1950 yılında seyyar arabada başlattığı farklı bir anlayışta köfte üretme faaliyetine titizliği, gayreti ve çabalarını ekleyerek öncesinde tüm Erzurum halkının takdirini toplamış sonrasında yaptığı iş ve ürettiği hizmetin karşılığını seyyar arabasının başında uzun köfte kuyruklarıyla almıştır. Zaman içinde; bulunduğu semtin adını da alarak “EMİRŞEYH” olarak markalaşmış ve 2004 yılında marka tescili onaylanmıştır ve lezzetini İstanbul’dan tüm dünyaya yaymaya başlamıştır.
{EMİRŞEYH AİLE BOYU MENÜLERİ}
• TAVUK MENÜ 90 TL yerine 54 TL!
◦ 1 kg. Tavuk Şiş / Tavuk Kanat
◦ Tatlı (3 adet)
◦ İçecek (3 adet)
◦ Kar beyaz - Ezme - Peynir
◦ Çay İkramı
• ET MENÜ 175 TL yerine 99 TL!
◦ Çorba (4 adet)
◦ 1 kg. Köfte
◦ Tatlı (4 adet)
◦ İçecek (4 adet)
◦ Kar Beyaz - Ezme - Peynir
◦ Çay İkramı
Emirşeyh Köfte’den…
Emirşeyh Köfte & Baklava Erzurum’da 3, İstanbul Maltepe (Ofisim İstanbul)’da 1 şubesi ile hizmet vermektedir. (*Bu fırsat yalnızca İstanbul şubesinde geçerlidir.)
Kalite Politikamız
Restoranlarımıza tek bir merkezden üretim ve sevkiyat yapılmaktadır. Et ürünlerimiz Erzurum yöresinde Emirşeyh’in çiftliklerinde yetişen hayvanlardan temin edilmektedir. Türk Gıda Kodeksine uygun, gerekli izin belge ve onaylar alınmış olarak üretim gerçekleştirilmektedir. Hiçbir ürünümüzde katkı maddesine ve doğal yollar dışında gerçekleşen herhangi bir işleme tabi tutulmaz. Restoranlarımızda merkezi olarak belirlenmiş kriter ve standartlarda pişirme ve servis yapılmaktadır. Firmamızda sürprizlere ve tesadüflere yer verilmemektedir. Yemeklerimizin lezzetini öncelikle içine kattığımız sevgiden ve müşterilerimize verdiğimiz değerden almaktadır.
Hijyen Politikamız
Mekân temizliği, ürün temizliği, malzeme temizliği ve insan temizliği… Konusu yemek olan bir müessese için asla olmazsa olmaz kuraldır. Tüm personelimize Periyodik Hijyen Eğitimleri verilmektedir. Yönetici Personelimiz Gıda Mühendisi tarafından yapılan denetimler ile de firmamızda hijyen bir ortam sağlanmaktadır.
Sağlık, temizlik yani hijyen temel prensibimizdir. Mekânı insanlarla bir bütün olarak düşündüğümüz için en rahat ortamın temiz ortam ile mümkün kılındığını biliyor ve müşterilerimize bu özenle hizmet vermeye çalışıyoruz.
90 TL
%40indirim
54 TL

İlginizi Çekebilecek Fırsatlar